Press "Enter" to skip to content

WordPress’te Rastgele Yazı Gösterme Kodu

Çoğu WordPress sitenizde karşılaşmışsınızdır. Üst menülerde Rastgele Getir, Kendimi Şanslı Hissediyorum gibi dikkat çeken menüler bulunur. İnsanlar bu linke tıkladığı zaman sitede bulunan herhangi bir yazı rast gele açılıverir. Aslında insanların sitede fazla vakit geçirmesini sağlayan eğlenceli oyuncaklardan birisidir. Hep bir sonraki yazıda neyin geleceğini merakla tıklar durur kullanıcılar. Faydalı bulduğum için belki sizde sitenizde kullanmak istersiniz diye gerekli kodları ve nasıl yapacağınızı paylaşmak istedim. O halde hemen başlayalım…

Öncelikle temel işlemimiz WordPress’in standart dosyalarından birisi olan function.php dosyamıza bir kaç satır kod eklemektir.Aşağıdaki kodları kopyalayıp, function.php dosyamızın müsait ve anlaşılır bir kısmına yerleştirip kaydediyoruz.

[mks_accordion]
[mks_accordion_item title=”Rastgele yazı getirme kodları;“]
add_action(‘init’, ‘rastgele_yazi’); function rastgele_yazi(){ if ( isset($_GET[‘rastgele’]) ){ $random = new WP_Query(‘orderby=rand&showposts=1&cat=-314,-512’); if ($random->have_posts()) { while ($random->have_posts()) : $random->the_post(); $URL = get_permalink(); endwhile; ?> <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <meta http-equiv="Refresh" content="0; url=<?php echo $URL; ?>"> </head> <body> </body> </html> <?php } die; } }
[/mks_accordion_item]
[/mks_accordion]

Yukarıdaki kod satırlarında “$random new WP_Query('orderby=rand&showposts=1&cat=-314,-512');” kısmındaki –314,-512 rakamları kategori numaralarıdır. Eğer ben şu şu kategorileri rastgele yazı olarak göstermek istemiyorum diyorsanız bu kısma o kategori numaralarını giriyoruz.

Yukarıdaki kodlar ile rastgele yazı getirme kodumuzu sitemize entegre ettik. Şimdi sıra linkimizi oluşturmakta ve tıkladığımız anda rastgele bir yazının açılmasını sağlamakta. Bunun içinse aşağıdaki kodları nerede kullanmak istiyorsanız o kısma koyun. Kodlar otomatik link oluşturacakır. Genelde menülerde kullanılır. Siz nerede kullanmak istiyorsanız o kısma yerleştirin. Linkiniz otomatik olarak oluşacaktır.

[mks_accordion]
[mks_accordion_item title=”Rastgele yazı getir linki oluşturma kodu;“]
<a href=&quot;&lt;?php echo home_url(); ?&gt;/?rastgele&quot; title=&quot;Rastgele Yazı&quot;&gt;Rastgele Yazı</a>
[/mks_accordion_item]
[/mks_accordion]


Bu yazımı sonlandırıyorum fakat isterseniz bir önceki yazım olan WordPress WP Optimize Eklentisi başlıklı konuda yer alan "wordpress, wordpress optimize ve wordpress otomatik yazı sürümleri terimleri hakkında kaliteli bilgiler bulabilir, arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Barış Doğan
Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

View all posts

One Comment

  1. ay ay

    vereceğin koda sokayım kardeş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir