WordPress WP Optimize Eklentisi

WordPress birebir veritabanı bağlantılı bir altyapı olduğu için sitemizde yayınladığımız içeriklerimiz yani aslında tüm işlemlerimiz anında veritabanına aktarılır ve orada kayıtlı tutulur. Yazdığınız her yazı, paylaştığınız her görsel sunucumuzun veritabanında saklanmaktadır. Siz veritabanına aksi bir komut vermedikçe yaptığınız her işlemi hafızasına alacak ve barındıracaktır.

Bu durum  zamanla içeriklerimiz çoğaldıkça, wordpress siteniz zenginledikçe sitemizi yavaşlatmaya ve aslında birazda geç açılmasına sebep olur. Çünkü veritabanımız artık içine o kadar veri almıştır ki nasıl bir insan çok fazla yemek yediği zaman ağır hareket ediyorsa birden hareketlenemiyorsa tıpkı onun gibi veritabanımızda çok dolduğu zaman geç yanıt verir ve ağır hareket eder.

WordPress’te veritabanımızın şişmesine sebep olacak bir çok sebep vardır. Bunlardan bazıları, çok yüksek boyutta görseller kullanmamız, wordpress te düzenlediğimiz yazılarımızın otomatik sürüm olarak hafızada tutulması, çok fazla gereksiz onay bekleyen spam yorumlar vs. Bunları tek tek ayırmaya kayırmaya vakit ayıramıyorsanız WP Optimize eklentisi bu işlerimizin tamamını tek bir tıkla hallediyor.

WordPress sitenizin daha hızlı performans göstermesi açısından her wordpress kullanıcısının mutlaka kullanması gereken bir eklenti. WordPress WP Optimize eklentisi kurduktan sonra veritabanımızı otomatik olarak optimize edeceğiz ve gereksiz fazlalıklardan çabucak kurtulacağız. Siz sadece eklentiyi kurun ve gerisini ona bırakın.

wp-optimize

WP Optimiz eklentisi ile neler yapacağız?

Eklentiyi kurduktan sonra işle tuşuna basmanız yeterlidir. Tek tıkla bütün gereksiz yazı sürümleriniz, gereksiz spam yorumlar, veritabanını yoran gereksiz her şey optimize edilip veritabanında kaldırılacaktır. Bu işlemle siteniz gereksiz fazlalıklardan arındıktan sonra dahada hızlanacaktır. Ortalama 3MB’lık bir veritabanı boyutunda 400KB kadar bir kar elde ediyorsunuz. Eklentiyi kurduktan sonra 3-4 günde bir isteiğinize ve konu girme sıklığınıza göre sitenizi optimize edebilirsiniz. Siz hiç etmeseniz bile o haftada bir sitenizi otomatik optimize edecektir.

wp-optimize-eklentisi

[junkie-button url=”https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/” style=”black” size=”medium” type=”round” target=”_blank”] Eklentiyi yüklemek için tıklayın. [/junkie-button]

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir