Seo’da Sosyal Medya’nın Önemi

Sosyal Medya kullanımı eskiye göre hızla artmaktadır ve ilerleyen dönemlerde de sosyal medya kullanımı gerektiğinden fazla çoğalacaktır. Çünkü artık teknolojik araçlarında daha kolay bir şekilde elde edilmesiyle ve hızla yeni versiyonlarının üretilmesiyle sosyal medya kullanımı daha da kolaylaştı.

Bu durum özellikle güncel olarak blog yazan arkadaşlar için değerlendirilmesi gereken bir fırsat haline gelmiş durumda. Özellikle WordPress kullanıcıları dahil artık hemen hemen tüm web sitelerin ekstra bir sosyal medya hesabı mevcut. Tabi bu durumun arama motoru optimizasyonuna da doğrudan etki ettiğini belirtmek gerekir.

Seo’ya etkisi nedir?

Artık google başta olmak üzere diğer arama motorları sitenizin seo yapısı ve güncelliğinin yanı sıra sosyal medyayaı ne şekilde etkin kullandığınıza da  bakıyorlar. Yani siz siz olun eğer güncel bir blog yazıyorsanız mutlaka yazdığınız içerikleri güncel olarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

Hangi sosyal medya araçlarını kullanmalıyım?

Sosyal medya dendiği zaman akla gelen ilk site facebook oluyor tabiki. Dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılan ve günde milyonlarca ziyaret alan bu sosyal medya kanalı sayesinde web sitenize arama motorlarına ek olarak facebook hesabınızdan da ziyaretçi çekebilirsiniz. Daha sonra twitter, google plus, pinterest, linkedin gibi büyük sosyal medya kanallarını kullanarakta iyi bir etkileşim sağlayabilirsiniz.

Hedef kitlemi nasıl çoğaltırım?

Sosyal medyayı etkileşimli br şekilde kullanırsanız eğer, hedef kitlenizin yakın zamanda daha çok kitleye yayılacağını ve sizi takip eden insanların daha da artacağını göreceksiniz. İlk zamanlar biraz az kişi tarafından takip edilmeniz ya da çok az beğeni almanız gayet normal fakat zamanla sizinde etkileşiminiz ile bu kaynaklar daha verimli hale gelecektir.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir