Güneş Enerji Sistemi Nedir?

Güneş enerjisinden yararlanma hususunda yapılan çalışmalar elbette ki yıllardır var ancak teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu çalışmaların daha hızlı ve daha kolay bir hal aldığını söylemek mümkün. Tamamen sınırsız ve temiz bir enerji kaynağı olan güneş sayesinde günümüzde mekanların enerji ihtiyaçları fosil kaynakların aksine doğaya zarar vermeden karşılanabilmektedir. Bu enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için de güneş enGerji sistemi kullanılmaktadır.

Güneş enerjisi sistemi güneş panellerinden oluşmaktadır. Bu paneller güneşten aldıkları enerjiyi akü yardımı ile sisteme hapsetmekte ve gerekli olduğunda da hapsedilen bu enerjinin elektrik, sıcak su ya da ısınma ihtiyacını karşılamak için kullanılmasını sağlamaktadır. Günümüzde hali hazırda kişisel alanlarda sıkça kullanılan güneş enerjisi sistemleri aynı zamanda tarım alanları, fabrikalar, seralar ve bunlar gibi daha pek çok büyük alanda kullanılmaktadır.

Üstelik günümüzde gelişmiş teknoloji ile üretilmiş olan esnek güneş panelleri taşınabilir sistemlerin oluşmasını sağlamış ve insanların her noktada güne enerjisinden rahat bir şekilde yararlanabilmesine olanak tanımıştır. Sonuç olarak güneş enerji sistemi günümüzde son derece yaygın ve kolay bir şekilde kullanılabilir hale gelmiştir.

Güneş Enerji Sistemi Verimliliği

Bir güneş enerjisi sisteminin verimliliği pek çok koşula bağlıdır. Bu noktada olumsuz dış ortam şartları sistemi ciddi anlamda kötü etkileyebilir. Zira güneş enerjisi sistemlerinin güneş ışığı alması gerekir ve bulutlu ya da yağmurlu havalar sistemin verimliliğinin azalmasına neden olur. Güneş ne kadar dik açı ile sisteme yansırsa sistem o kadar çok enerji depolayabilir ve sonrasında mekanın enerji ihtiyacını giderebilir.

Bunların yanı sıra elbette güneş enerjisi sistemlerinin bakımı da son derece önemlidir. Öncelikle panellerin camlarının kirli olması sistemin gün ışığını rahatça çekememesine neden olur ve bu son derece büyük bir dezavantajdır. Aynı zamanda akünün yetersiz bakıma maruz kalması da enerji depolama işleminin sekteye uğramasına neden olacak ve bütün sistemin verimini düşürecektir. Akü enerjiyi depolayan bölümdür ve akünün bakımsız olması sistemin çökmesine bile neden olabilir.

Panel ölçülerinin de bu noktada oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün. Eğer kişiler ihtiyaçlarına uygun ölçüde panel kullanmazsa mekanın enerji ihtiyacı da karşılanamaz ve bu verimin düşük olduğunu gösterir. Yani ilk olarak mekanın enerji ihtiyacının hesaplanması oldukça gereklidir. Bu konuda bilgisi olmayan kişilerin elbette profesyonellere danışmasında yarar vardır. Bu noktada solar hazır paket seçenekleri ile kurumlar müşterilerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Solar hazır paketler sayesinde sistem gereksinimleri tek bir paket içerisinde satışa sunulmaktadır. Bu paketlerin fiyatları elbette değişiklik göstermektedir. Örneğin bir paket buzdolabı ve televizyon için gereken enerjiyi üretebilecek kapasitedeyken diğer bir paket mekanın bütün enerji ihtiyacını karşılayabilir. Yani durum yine kullanıcıların ihtiyacına bağlıdır.

Solar hazır paket imkanı aslında son derece büyük bir kolaylıktır zira güneş enerji sistemlerinin içeriğini oluşturan ürünlerin teker teker toplanıp satın alınması son derece zahmetli olabilir. Bu noktada hazır paketler sayesinde kullanıcılar hiçbir sorun yaşamadan ihtiyaçlarına en uygun paketi bularak enerji ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir