Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin nasıl alınır?

Bundan çok değil hemen hemen 5-6 yıl kadar önce bitcoin nedir diye soracak olsak ülkemizde çoğu kimse yanıtını bulamazdı sanırım. Şimdilerde ise kripto para birimi denince akla gelen ilk terim bitcoin oluyor. Bu durum ise bize bitcoin kripto para biriminin ülkemizde son dönemde ne kadar geliştiğini açıkça gösteriyor. Başlıkta belirttiğim bitcoin alış satış konusuna geçmeden önce bitcoin dediğimiz olay tam olarak nedir kısaca ondan bahsetmek isttiyorum.

Bitcoin bir merkezi kuruluşa ve herhangi bir banka veya finans birimine bağlı olmaksızın alınıp satılabilen bir dijital para birimine verilen isimdir. Her ne kadar dijital para birimi olsa da dünyadaki her ülkenin para birimine göre bu dijital parayı dönüştürebiliyorsunuz. Yani bitcoin alıp satma işlemini bulunduğunuz ülkenin para birimine göre dönüştürme olanağınız mümkün. Bitcoin küresel piyasada en popüler para birimlerinin başında gelen Euro ve Dolar’a alternatif olarak piyasaya sürülmüştür. Genelde piyasalarda BTC kısatlaması ile karşımıza çıkar.

Bu sanal para birimine yatırım git gide yaygınlaşmaktadır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada bir çok yatırımcı kişi Euro ve Dolar’dan sonra artık bitcoin kripto para birimi üzerine yatırımlarını yoğunlaştırıyor. Bunun en temel sebebi ise Dolar ve Euro’ya göre daha fazla kar payı güdmesi. Bitcoin alan yatırıcımlar aldıkları bitcoinleri internet üzerinde oluşturdukları sanal cüzdan hesapların topluyor. Bu sanal cüzdanları internet ortamında güvenilir siteler üzerinde kendi özelinizde oluşturup birikimlerinizi bu sanal cüzdanlar üzerine yapmanız mümkün.

Ben ise bu yazımda sizlere son dönemde internet ortamında adını sıkça duymaya başladığımız ve gelecek dönemde de sıkça duyacağımızı öngördüğüm bitlo.com sitesinden bahsedeceğim.

Bitlo.com henüz piyasaya yeni girmesine rağmen çok hızlı bir giriş yapmasıyla biliniyor. Hatta webrazzi, sözcü gibi sitelerde de kısa sürede haberlerini duymaya başladık bile. Bu durum ise bize sitenin piyasaya ne kadar hızlı giriş yaptığını ve bir o kadar da güvenilirlik açısından bir adım ileride olduğuna dair az çok ipucu veriyor. Bitlo.com üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde sanal cüzdanınızı oluşturup bitcoin alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Tabi sadece bitcoin değil diğer popüler sanal para birimi olan ethereum alış satış işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Bitlo.com’a daha önce girdiniz mi bilmiyorum ama ben siteye ilk girdiğimde sade ve kullanışlı bir arayüz ile karşılaştım ve bu benim hoşuma gitti açıkçası. Nereden nasıl üye olurum diye aramanıza gerek yok. Zaten site siz siteye ilk girdiğinizde karşınıza çıkan üyelik formuyla hızlı bir şekilde üyelik olabilmenizi sağlıyor. Bu kısımda ilgili adımları güncel bilgileriniz ile doldurarak hesabınızı oluşturuyorsunuz.

Sitenin artı ve eksi yönlerinden bahsedecek olursam bir kere yukarıda da bahsettiğim gibi kolay üyelik olanağı sağlaması bir artısı. Ayrıca sitenin üst kısmında bulunan güncel bitcoin ve ethereum alış/satış değerlerini sitenin tüm sayfalarında anlık güncel olarak görebiliyorsunuz. Ayrıca üstüne tıklayarak daha detaylı da inceleyebiliyorsunuz. Siteyle ilgili temel bilgilere de anasayfadan ve diğer sayfadan ulaşmak mümkün. İletişim bilgilerinin açık ve bulunabilir olması ise güvenilirlik konusunda siteyi bir adım öne çıkarıyor.

Eksi yönlerinden veya bir başka tanımla geliştirilebilir yönlerinden bahsedecek olursam ilk dikkatimi çeken nokta anasayfa belki biraz daha zengin olabilir. Bu zenginliği karmaşıklık olarak algılamayın. Gene sade ve kullanıcı dostu arayüzle varolandan daha zengin bir içerikli anasayfa olabilir. Blog ise hemen hemen her site için bence olmaza olmaz. Bitlo.com sitesinde de ileriki dönemde bitcoin ve ethereum ile ilgili makalelerin yer aldığı bir blog ile karşılaşabiliriz. Bunu şimdilik eksi bir yön ama geliştirilebilirlik açısından da artı bir yön olarak ayırt edebiliriz.

Bitlo.com şu an için bitcoin, ethereum ve ripple para birimleri üzerine hizmek veriyor. Belki ileriki dönemde diğer sanal para birimleriyle de karşılaşabiliriz. Özetlemek gerekirse henüz bu işte yeniyseniz ve güvenilir bir site arıyorsanız bitlo.com’a üye olarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz ve hızlı ve güvenilri bir şekilde bitcoin, ehtereum gibi sanal paralarınızı bu sitede al-sat yaparak siz de kazanabilirsiniz. Bol satışlar!

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir