iPhone ile gizli numaralar nasıl engellenir?

iPhone cihazınıza gelen gizli aramalar gelen aramanın numarası görünmediği için can sıkıcı bir durumdur.Gelen çağrılar “Arayan Numara Yok” olarak ekranda görünür ve arayan kişinin numarasını ekranda göremezsiniz.

Telefon tacizcileri tarafından çok sık kullanılan arama gizleme yöntemini engellemek için iPhone cihazınız ile çok basit yöntemlerle gelen aramaları engelleyebilirsiniz.

Bu yazımda Turkcell, Vodafone ve Avea operatörleri için iPhone cihazınıza gelen gizli aramaları nasıl engelleyebiliriz ona geçeyim hemen.

iphone-gizli-numara-engelleme.jpg-large

Turkcell hatlar için iPhone gizli çağrıları engelleme;

turkcell-logo

 

Eğer Turkcell hat kullanıyorsanız iPhone cihazınıza gelen gizli çağrıları #253# tuşlarına basarak servisi aktif etmeniz yeterlidir.İşlemi tekrar iptal etmek için tekrar #253# tuşluyoruz.Artık Turkcell hattınıza gizliden gelen aramaları kapatmış olacaksınız.

Vodafone hatlar için iPhone gizli çağrıları engelleme;

vodafone-logo

Eğer Vodafone hattı kullanıyorsanız GIZLI AC yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046 yı arayabilirsiniz.Her iki işlemlede numaraları gizleyebilirsiniz.Servisi kapatmak istiyorsanız bu sefer GIZLI KAPAT yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046 yı arayabilirsiniz.

Avea hatlar için iPhone gizli çağrıları engelleme;

YENI LOGO

Avea hat kullananlar için iPhone cihazınıza gelen çağrıları engellemek için *253# tuşluyoruz.Servis aktif olduğunda artık çağrılar otomatik olarak reddedilecektir.Servisi kapatmak için tekrar *253# tuşluyoruz.Hepsi bu kadar.

Şimdi ne oldu? Bu işlemlerden sonra telefonunuza gelen gizli numaralar operatör tarafından otomatik olarak reddedilecektir.Artık insanlar sizi taciz edemeyecek ve rahat rahat cihazınızı kullanabileceksiniz.Uygulamada sıkıntı yaşarsanız bu yazı altına yorum yaparak bildiriniz.Kolay gelsin.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

2 Comments

 1. Aysen says:

  Ben avrupa kaliyorum base hatini kullaniyorum,burda gecerli deyilmi verdiginiz numaralar nasil yapicam nasil engelliycem gelen aramalari lutfen yardimci olun

  1. barisdgn says:

   Aysen Hanım Merhaba,

   Bahsedilen konu iPhone cihazlarda numara engelleme konusu. Siz nerede yaşarsanız yaşayın, hangi hattı kullanırsanız kullanın eğer iPhone kullanıyorsanız yukarıda belirttiğim şekilde istediğiniz numarayı engelleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir