Facebook ve Twitter Yavaşladı Çözümü

Son günlerde yaşanan terör olaylarının ardından herkes Facebook ve Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya hesaplarına her zaman olduğu gibi devlet tarafından erişimin yasaklanacağını öngürüyordu. Nitekim öyle de oldu. Facebook ve Twitter’a erişim tamamen yasaklanmasa da son iki gündür bu iki siteye erişim çok yavaş işliyor.

Vatandaştan gelen yoğun tepkilerin önüne geçmek adına böyle bir uygulamaya geçen internet sağlayıcılar, devletten aldığı direktifler doğrultusunda bu sitelere erişimi bant genişliğini azaltarak aşırı yavaş şekilde işlemesini sağlıyor.

vpn-güvenlik-uygulama

Çözümü ise VPN’ler. VPN’ler aracılığı ile sanki internete yurtdışından herhangi bir ülkeden bağlanıyormuş gibi yapıp sitelere bu şekilde yasak kalkana kadar sorunsuz bağlanabilirsiniz. ZenMate adlı programı indirip bilgisayarınıza kurduğunuz zaman sanal bir VPN oluşturmuş oluyorsunuz. Böylelikle Facebook ve Twitter’a sorunsuz erişebiliyorsunuz.

Bu işlemle yurtdışından bağlanıyormuş gibi internete girdiğiniz için diğer sitelere de erişiminiz biraz yavaşlayabilir fakat panik yapmanıza gerek yok. Programı devre dışı bıraktığınız zaman asıl internet hızınıza kavuşacaksınız.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir