Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmak dışarıdan her zaman basit görünmüştür ama işin içerisine girince aslında bunun o kadar da basit bir iş olmadığını görürsünüz. Fiziksel yapılan işler nasıl fiziki beceri, emek istiyorsa, sanal yollardan yapılan işlerde fiziksel olmasa da zihinsel anlamda bir çok beceri ve gayret istiyor.

İnternetten para kazanmak bence yanlış bir tabir. İnsanlar internetten para kazanamaz, internet aracılığı ile para kazandıran web sitelerinden, yatırımcılardan, projelerden para kazanır. Bu iştenpara kazanan da para harcayanda karlı çıkar. Çünkü artık devir o kadar internete yayıldı ki gündelik hayatta bir günde 10 kişi ile karşılaşıyorsanız internet dünyasında aynı anda milyonlarca kişi ile bir arada bulabiliyorsunuz kendinizi.

İşte bu milyonlarca kişinin barındığı ve günde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği dünyanin en büyük video paylaşım sitesi YouTube’dan da artık insanlar milyon dolarlar kazanıyor. Google ile anlaştıktan sonra reklam yayıncılığına daha sıklıkla önem vermeye başlayan YouTube’dan para kazanma işini nasıl daha kolay yoldan hallederiz sorusunun cevabı için bu yazımda bir kaç ipucu paylaşmak istiyorum.

1. Videolarınızı kendi kameranız ile çekin.

Yanınızda taşıdığınız bir kameranız ya da cep telefonunuzun kamerası ile içinde bir anda dikkat çekici bir ortamda bulunabilirsiniz. Bu andan itibaren hemen kameranız ya da cep telefonunuz ile anı video çekerek ölümsüzleştirmeye başlayabilirsiniz. Şu sıralar komik ve eğlenceli videoların izlenme oranları hızla artmakta. Taklite dayalı komik videolar çekmek kitlenizi bir nebze de olsun arttıracaktır.

2. En trend konularla ilgili videolar araştırın.

En çok tık alan ve izlenen videoları araştırarak benzer videoları farklı sitelerden bulup üzerinde bir kaç video düzenlemesi yaparak kendi kişisel youtube kanalınızda paylaşabilirsiniz. Biraz kolay ve uğraştırmayan yöntem olsa da kullanacağınız videoların akıbetini araştırmanızda da fayda var.

3. Videolarınız için içerik yazın.

Yukarıdaki maddede bahsettiğim gibi en trend konuları araştırıp video olarak paylaşırken bu trend konularla alakalı makalelerde araştırabilirsiniz. Paylaşacağınız videolara yazacağınız özgün yazılar videonuzun değerini diğerlerinden farklı kılarak arttıracaktır. Ne kadar kaliteli içerikler yazarsanız abone sayınızın ve video izlenme oranınız o kadar artacağını unutmayın.

4. Efektli ve dikkat çekici videolar hazırlayın.

Artık sıradan basit amatör ve yalın videolar eskisi gibi dikkat çekmiyor. Paylaşacağınız videoları güzel efektlerle süsleyerek daha dikkat çekici hale sokabilir ve videonuzu izleyen insanlara sıradışı şeyler yaşatabilirsiniz. Bu yöntem bir sonraki paylaşacağınız videonuza da merak uyandıracaktır. Biraz zor bir madde olsa da denemekte ve uğraşmakta fayda var.

5.  Arşiv Oluşturun.

Tek bir kategoriye bağlı kalıp o kategoriye yönelik videolara bağlı kalmayın. Daha çok youtube da en çok hangi kategorilerde videolar aratılmış araştırın ve kendinize göre bir kategori arşivi oluşturun. Daha sonra hazırladığınız bu arşivden videolar üreterek abonelerinizle paylaşın. Bunları yaptıkça ufkunuz daha da genişleyecektir.  Örnek vermek gerekirse diyelim bir futbol takımı ile alakalı video paylaşıyorsunuz. Bir sonraki videonuzda o futbol takımının taraftarı, stadı, bulunduğu şehir ve tarihi gibi konular hakkında da videolar paylaşabilirsiniz.

 

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir