En iyi oyuncu Notebook’u nasıl seçilir?

Oyun tutkunlarının en büyük tukularından birisi oyun konsollarıdır fakat bu işin tiryakisi olmuş kişiler genelde notebook tercih ederler çünkü istedikleri yerden tutkusu oldukları oyunlara erişme şansları vardır. Günümüz oyun dünyası o kadar kalitesini arttırmakta ki artık çoğu oyunu tam seviyede oynayabilmeniz için çok kaliteli bir donanıma sahip ürün seçmemiz gerekiyor. En iyi oyunlar her zaman en iyi donanıma sahip notebooklarda oynanabilmektedir.

Grafikler atık eskisi gibi değil. Her iş o kadar profesyonel yapılıyor ki neredeyse sinema kalitesinde oyunlar geliştiriliyor. Bu yüzden bu yazımda size en iyi oyunları en yüksek performansla oynayabilmeniz için bir oyuncunun alması gereken ya da yükseltmesi gereken oyuncu notebooku nasıl olmalıdır biraz ipucu vermeye çalışacağım.

cod

Aslında şunuda belirtmekte fayda var, en iyi oyunu her zaman masaüstü bilgisayarlarda oynarsınız. Çünkü masaüstü kasaralara donanım yerleştirmek notebooka göre daha pratiktir. Örneğin ekran kartınızı yükseltmek istiyorsanız bunu masaüstü bilgisayarda dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat artık son teknolojik dönemde öyle notebooklar piyasaya çıktı ki çoğu masaüstü bilgisayarlara donanım yönünden taş çıkaracak cinsten.

Oyun notebooklarının fiyatları için bir sınırlama yok. Çünkü notebookun içerisinde yer alan bir donanımın modeli bile direkt olarak fiyata etki etmektedir. O yüzden alacağınız notebookun fiyatını tamamen siz belirlersiniz. Özellikleri ne kadar iyi olursa maliyeti de o kadar yükselecektir. Şimdi en iyi oyuncu notebooku alırken en önce nelere dikkat etmeliyiz onlardan bahsedececeğim.

Doğru İşlemci Seçimi:

oyuncu-notebook-islemci-secimi

İşlemciler bir bilgisayarda bulunması gereken en temel donanımdır. Tüm veriler ve tüm işlemler önce burada işlem görür daha sonra diğer donanım birimlerine aktarılır. Bilgisayarımızın kalbi olan bu donanım parçamız ne kadar iyi olursa cihazımızdan alacağımız verim o kadar iyi olacaktır. Şu an da piyasada en çok tercih edilen firmalar Intel ve AMD firmalarıdır. Intel’in i7 veya i5, AMD’nin ise A6 veya A8 modellerini tercih etmeniz ilk adım olarak gayet iyi bir başlangıç olacaktır. Oyun oynarken çok iyi verim almak istiyorsanız mutlaka size önerdiğim işlemci türlerinden birtanesini seçmelisiniz.

Ekran Kartının Önemi:

oyuncu-notebook-ekran-karti-secimi

 

Oyuncu notebooklar için işlemciden sonra en çok dikkat etmemiz gereken donanım parçası ekran kartıdır. Oyunu yaşamak ve en iyi performansı almak istiyorsanız çok iyi bir ekran kartı tercih etmemiz lazım. Oyunun içerisinde yer alan yüksek kalitedeki grafikler, detaylar, 3D nesneler ekran kartları sayesinde ekrana aktarılır ve çalıştırılır. İşlemciniz çok iyi olsa bile ekran kartınız çok iyi olmadığı sürece oyunda kasılmalar yaşarsınız. Piyasada Nvidia, AMD gibi üst üzey ekran kartları üreten markalar mevcut. Minimum 2 GB‘ın altında olmamak şartı ile Bit değeri yüksek modeller seçmeniz oyunları daha iyi çalıştıracaktır. AMD Radeon, Nvidia GeForce GTX serileri size önerebileceğim serilerin başında geliyor.

 Bellek(Ram) Kapasitesinin Miktarı:

oyuncu-notebook-bellek-secimi

İşlemcide işlenen verilerin hepsi, daha doğrusu bilgisayarda oyun oynarkende dahil yaptığınız her işlem RAM‘de depolanır ve geçici olarak hafızada tutulur. Bu yüzden yüksek kaliteli oyunlar oynamamız için kullanacağımız ram belleklerin boyutu yüksek olmalıdır. Ben size mininmum 8GB‘ın altına inmemenizi tavsiye ederim. Slot olarak ise DDR3 slotları şu an piyasada bulunan en iyi slotlardan. Bana 8GB Ram yetmez en iyi performası almak istiyorum derseniz piyasada 16 ve 32GB Ram kapasitesine sahip oyuncu notebooklarınıda tercih edebilirsiniz. Unutmayın en iyi seçim her zaman maliyeti arttıracaktır. HDD konusunda ise SSD Disklere her zaman öncelik verin. Çünkü normal sabit diske göre saniyede yazma ve okumaz hızları oldukça yüksektir. Eğer SSD kullanmak istemiyorsanız 7200 Rpm HDD‘den aşağısını tercih etmemenizi öneriyorum.

 Diğer Ekstra Donanım Tercihleri:

oyuncu-notebook-ekstra-ozellikYukarıd asaydıklarım oyuncular için en iyi performansı almak için dikkat etmeniz kriterlerin arasında en temelleriydi. Bunların dışında ise şunuda unutmamalıyız ki bir oyuncu için bu temel kriterler dışında en iyi oyunu oynayabilmek için ekstra tercihlerde mevcut. Bunlardan en gereklileri ise oyuncular için en önemli olayın grafikler ve görüntü olduğunu düşünürsek 3D ekrana sahip bir notebook tercih etmeniz sizi oyunun içine sürükleyecektir. Bunun dışında notebook klavyesiyle oyun oynamakta zorlanıyorsanız en iyi oyuncu klavye mouse markası olan Razer marka mouse ve klavyeleri tercih edebilirsiniz. En iyi ses efekti almak istiyorsanız Sennheiser gibi kaliteli markalara ait kulaküstü kulaklıkları tercih edebilirsiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir