Yasaklı sitelere nasıl girilir? [Videolu Anlatım]

Ülkemizde çeşitli siyasi veya teknolojik sebeplerden dolayı bazı sitelere girişler malesef Türk Telekominasyon tarafından yasal sebeplerden dolayı yasaklanmaktadır. Tabi bu yasaklamalardan sonra dolayısıyla bazı sitelere giriş yapamamaktayız. Bu sınırlamalar ülkemizde geçerli olmaktadır. Sadece Türkiye’den yapacağımız girişlerde bu yasaklanan sitelere giremiyoruz. Bu yazımızda birkaç yöntemle bazı ayarlarımızı değiştirerek, internete sanki Türkiye’den girmiyormuşuz gibi gösterip tüm yasaklı sitelere kolayca ulaşabileceğiz.

Yasal düzenlemeler yapılmadığı taktirde, sitelere giriş sınırlamaları ortadan kalkmadığı sürece bu sitelere giriş yapamayacağız. Girişimizin engellendiği sitelerinde başında öncelikle neredeyse tüm siyasi  adamların görüşlerini paylaştığı Twitter gelmektedir. Ülkemizden en sık yasaklanan ve yasağı kaldırılan site bakımından zirvede bulunuyor. Sonra sırasıyla YouTube, Facebook gibi sitelere ülkemizde yasaklardan dolayı sık sık erişemiyoruz.

Yasaklı sitelere nasıl giriş yapılır?

Ülkemizde yaşanan bu üzücü olaylardan sonra devletin almış olduğu kararlar gereği engellenen yasaklı sitelere, sosyal medya işlerinizi sorunsuz yapabilmeniz ve internette özgürce dolaşabilmeniz için birkaç yöntemle en engellenen sitelere nasıl ulaşabileceğinizi aktarmaya çalışacağım.

DNS Değiştirme Yöntemi ile Giriş

DNS Nedir:

DNS, yani Domain Name System (Türkçesiyle Alan Adı Sistemi), İnternete veya özel bir ağa bağlı bilgisayarlar, hizmetler, ya da kaynaklar için hiyerarşik olarak dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. Daha basitçe söylemek gerekirse, insanlar tarafından kolay anlaşılır ve hatırlanır olan alan adlarıyla bilgisayarların anlayabileceği sayısal adresleri (yani IP adreslerini) eşleştiren bir sistemdir. DNS, bir anlamda bilgisayarlar için değil, insanlar için yaratılmış bir sistemdir.

Bu ayarları varsayılan Türkiye konumunun dışında farklı DNS adresleri ile değiştirerek yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki görsellerde yer alan adımları takip ederek DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

DNS-ayarları-nasıl-değiştirilir-1-1024x543

DNS-ayarları-nasıl-değiştirilir-2-1024x543

Başlat Menüsünden Denetim Masası klasörüne girip, buradan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ya da “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle” ayarlarına tıklıyoruz.

DNS-ayarları-nasıl-değiştirilir-3-1024x543

Karşımıza çıkan ekranda o an ki ağ durumumuzu görebiliyoruz. Biz aktif olan internet bağlantımıza tıklıyoruz.

DNS-ayarları-nasıl-değiştirilir-4-1024x543

Açılan ekranda o an kullandığınız internet bağlantımızın durumunu görebiliyoruz. DNS ayarlarınızı değiştirmek için bu bağlantının özelliklerine tıklıyoruz.

DNS-ayarları-nasıl-değiştirilir-5-1024x543

Karşımıza gelen ekranda internet bağlantınızın öğelerini göreceksiniz. DNS ayarlarını değiştirmek için İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) öğesine tıklıyoruz.

DNS-ayarları-nasıl-değiştirilir-6-1024x543

Aşağıdaki DNS Sunucularını kullan‘ seçeneğini seçerek aşağıda ki DNS sunucularından uygun gördüğümüzü yazıyoruz. Ben genelde Google’ın DNS ayaları olan 8.8.8.8 – 8.8.4.4 olan DNS kodlarını kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım ve aksine dünyadaki tüm sitelere ulaşım sağlayabiliyorum.

Ardından Çıkarken ayarları doğrula seçeneğine tıklayıp tamam diyoruz. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra modemimizi kapatıp açıyoruz. Bu şekilde bilgisayarınız artık yeni ve hızlı DNS adreslerine geçmiş olacak ve bizde yasak sitelere kısıtlama olmadan erişim sağlayabileceğiz.

Bazı güncel DNS adresleri şu şekildedir;

Google – DNS Ayarları:
8.8.8.8
8.8.4.4
Open DNS Ayarları:
208.67.222.222
208.67.220.220
Norton – DNS Ayarları:
198.153.192.1
198.153.194.1
Uydunet – DNS Ayarları:
62.248.80.161
62.248.80.162
Dnsadvantage – DNS Ayarları:
156.154.70.1
156.154.71.1
ScrubIt – DNS Ayarları:
67.138.54.100
207.225.209.66

 

Videolu Anlatım ile yasaklı sitelere giriş

Aşağıdaki videoyu baştan sonra izleyerek ve içeriğinde yer alana bazı ayarları adım adım yaparak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir