WordPress yazı içine otomatik link verme

WordPress te yazdığınız yazılara otomatik olarak link vermek hem seo açısından hem de yazınızı okuyan ziyaretçilerinize farklı alternatifler sunmak açısından oldukça önemlidir. Bazı wordpress blog yazarları bu işlemi manuel olarak ilgili kelimeye link vererek yapar. Bunu yazı içinde yapmak her zaman mümkün fakat dilerseniz sizin belirlediğiniz anahtar kelimeler yazı içerisinde geçiyorsa o anahtar kelimeleri dilediğiniz adrese yönlendirebilirsiniz.

Aşağıda anlatacağım eklenti sayesinde eklenti ayarlarından dilediğiniz kelimeleri ekliyorsunuz, daha sonra o kelimeye vermek istediğiniz linki tanımladıktan sonra eğer tanımladığınız kelime yazdığınız yazının içerisinde herhangi bir yerde geçiyorsa sistem otomatik olarak linkleyecektir. Bu işlem seo açısından da oldukça önemlidir.Sade yalın bir yazı yazmak yerine yazılarınızı çok fazla abartmayacak kaidesiyle linklerle süslerseniz seo puanınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Eklenti kurulumu ve kullanımı çok basittir. Eklentimizin adı Automatic SEO Links. Eklentiyi yükledikten sonra wordpress panelimizden eklenti ayarları kısmına geliyoruz. Aşağıdaki gibi “Add Link” butonuna tıklayarak yeni bir link tanımlaması yapıyoruz.

seolinksAşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.Bu alandan istediğiniz gibi keyword tanımlaması yapabilirsiniz. “Word” yazan kısma hangi kelimeye yazı içi link vermek istediğinizi giriyoruz. Örn. Google kelimesi. “URL” kısmına ise keyword e tıklandığında gideceği sitenizdeki URL’i veriyoruz. Örn. http://www.site.com/etiket/google . Tüm işlemlerimiz bittikten sonra Add Link butonuna tıklıyoruz.Anahtar kelimemizi tanımlamış olduk.

seolinksBütün işlemleriniz bittikten sonra test amaçlı içerisinde google kelimesi geçen bir makale yazıp sitenizde yayınlayınız.Daha sonra yazınızın içine gittiğinizde otomatik olarak google kelimesinin linklendiğini göreceksiniz.Umarım işinize yarar, keyifli linklemeler! :)12


Bu yazımı sonlandırıyorum fakat isterseniz bir önceki yazım olan WordPress Galeri Eklentileri başlıklı konuda yer alan "en iyi wordpress galeri eklentileri, en sık kullanılan wordpress galeri eklentileri ve kolay ve hızlı galeri eklentisi terimleri hakkında kaliteli bilgiler bulabilir, arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin