WordPress Regenerate Thumbnails Eklentisi

WordPress kullanmak demek sürekli sitenizin biryerlerini iyileştirmek demektir. Mutlaka bir yerlerde ellemeniz gereken yerler oluyordur. Olmuyor diyen yalan söyler. Aslında her işte bu böyledir ya neyse. Bu yazımda sizlere çok güzel bir eklentiden bahsedeceğim. Eklentimizin adı Regenerate Thumbnails.

Regenerate Thumbnails nedir ne işe yarar? diye soracak olursanız şayet, ingilizce adından da tahmin edeceğiniz üzere bu güzel eklentimiz WordPress tabanlı sitemizde yer alan öne çıkarılmış görsellerimizi ve sitemizde bulunan tüm görsellerimizi tamamen yeniden ölçeklendirerek optimize etmeye yarıyor. Örneğin siz sitenize 1280x768px boyutlarında bir görsel yüklediniz ve bu görsel herhangi bir yazınızda öne çıkarılmış temsili görsel olarak ayarladınız. Bu görsel sitenizin farklı farklı kısımlarında çok yüksek boyutta görünerek sitenizi gereksiz yere ağırlaştırır. SEO açısından da bu durum hiç mi hiç hoş değildir.

Regenerate_Thumbnails

Regenerate Thumbnails eklentisi tüm bu sorunu tek bir tık ile ortadan kaldırıyor. Eklentiyi sitenize yükleyerek FTP’nizde yer alan tüm görselleri tek tek otomatik bir şekilde elden geçiriyor ve size asıl işinize yarayacak boyutları göstermenizi sağlıyor. Bu işlemleri yaparken FTP’de yer alan Uploads klasörünüzden de herhangi bir görsel silmiyor. O konuda içiniz rahat olabilir. Kendim bizzat denedim ve halen kullanmaktayım.

Bu eklenti ile tanışmadan önce sitede yer alan yazı görsellerinisiteye yüklemeden önce kendim ölçeklendirip yüklüyordum. Regenerate Thumbnails eklentisi ile bu işlemleri manuel olarak yapmanıza gerek kalmayacak. Akışınızı çok rahatlatacak Regenerate Thumbnails eklentisini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir