Windows 10 Nasıl Etkinleştirilir? Orjinal Yapın.

Bu yazımda sizlere yeni Windows 10 işletim sistemi etkinleştirme sorunuyla alakalı biraz bilgiler vereceğim. Öncelikle şunu belirteyim, Windows Microsoft firmasının geliştirdiği işletim sistemi yazılımı olduğu için bu konular ile alakalı en sağlıklı bilgilere Microsoft’un destek forumlarından ulaşabilirsiniz. Ama bazı durumlarda microsoft destek kısmından her sorunumuza çare bulamıyoruz malesef. Bende arayıp bulamadığınız Windows 10 etkinleştirme sorunu ile ilgili bir iki başlık altında bilgiler paylaşacağım.

Windows 10’u neden etkinleştirmek gerekiyor?

Windows 10, Microsoft’un en son işletim sistemi versiyonu olduğu için, daha eski sürümlerden yükseltme işlemi yaptığımızdan dolayı, yeni versiyona geçtiğimizde yazılımın lisans dışı kullanım tehlikelerinden dolayı sistemi etkinleştirmemizi ister. Bu etkinleştirme genelde Windows 7 veya Windows 8.1’den yükseltme yaptığımız zaman karşımıza çıkar.

Windows 10’u nasıl etkinleştiririm?

İşletim sistemimizin yükselme işlemi tamamlandığında etkinleştirme işlemi için aşağıdaki adımları takip ediyoruz;

Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme‘yi seçin. Mağazaya Git’i seçin ve cihazınız için geçerli bir lisansın kullanılabilir olup olmadığını denetleyin.

(hata 0xC004F061) Windows 10 sürümünü etkinleştirmeyi denediğinizde 0xC004F061 hatasını görürseniz bu aşağıdakilerden biri olabilir: Windows 10 sürümüne yükseltmek için bir ürün anahtarı kullanıyorsunuz, ancak Windows’un önceki sürümü bilgisayarınızda yüklü değil. Güncelleştirmek yapabilmeniz için, bilgisayarınızda önceden Windows 8 veya Windows 7 yüklü olmalıdır. Sabit sürücünüzü biçimlendirdiyseniz veya değiştirdiyseniz, Windows 10 sürümüne güncelleştirmek için bir ürün anahtarı kullanamazsınız. Önceki Windows sürümünüzü yüklemeniz ve ardından Windows 10 sürümünü yeniden yüklemeniz gerekir. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra işletim sisteminizi sorunsuz olarak etkinleştiriyor olmanız gerekmektedir. Aksi halde sorunları bu yazı altında tekrar benimle paylaşabilirsiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir