Vodafone Arena Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Türk futbolunun gündemini uzun zamandır işgal eden konulardan birisi de Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena idi. İnönü Stadı’nın yerine yapılan yeni stat uzayan inşaat sürecinin yanında, Beşiktaş’ı her maç farklı bir sahada oynaması gibi bir sonuç doğurdu. Bu sezonlarda gerek spor severlerin gerekse canlı bahis oyuncularının yakından takip ettiği Beşiktaş her sene şampiyonluk yarışı verdi, ancak ipi göğüsleyemedi; bunda kendi statlarının olmamasının büyük etkisi olduğu mutlak gerçek. Ancak işte şimdi statta sona gelindi ve bundan sadece birkaç hafta sonra Siyah Beyazlı taraftarlar yeni statlarına kavuşacaklar. İşte Vodafone Arena hakkında bilmeniz gereken her şey.

Türkiye’nin ilk akıllı stadı

Vodafone Arena stadı yapılırken oldukça iddialı bir hedefle yola çıkıldı: Türkiye’nin ilk akıllı stadı. Tabii ki dünyanın en büyük iletişim firmalarından birisiyle yapılan ortaklığın da böyle bir sonuç doğurması beklenirdi. Ancak akıllı stat kavramının ne olduğu ve taraftarları tam olarak neyin beklediği birçok kişi tarafından bilinmiyor.

Akıllı stat projesi kapsamında, her şeyden önce stadın yüksek hızlı mobil ve WiFi ağlarıyla donatılmasını kapsıyor. Vodafone’un en hızlı bağlantısını burada sunarak reklam yapacağını düşünmek zor değil. Ayrıca stadın dört bir yanındaki HD monitörler ve interaktif ekranlar sayesinde taraftarlara hem zengin dijital içerik sunulacak, hem de maç istatistiklerine ve aynı anda oynanan maçların bilgilerine ulaşmak daha da kolaylaşacak. Uzun sözün kısası, taraftarları Vodafone Arena’da çok daha “akıllı” bir futbol deneyimi bekliyor.

Vodafone Arena’nın teknik özellikleri ve kapasitesi

Vodafone Arena aynı zamanda Türkiye’nin ilk çevreci stadı olacak. Statta kullanılacak olan fotovoltaik sistemi sayesinde güneşten elektrik elde edilecek. Ayrıca çatıda toplanan yağmur suyu depolanarak kullanılacak. Bunların yanı sıra, statta teknik açıdan da her şey düşünülmüş. Örneğin, stadın koltukları C90 görüş açısına sahip. Bu, bir kişinin arkasında oturan izleyicinin görüş açısını kapatmaksızın maç izleyebilmesi anlamına geliyor ve bu özellik şu anda Vodafone Arena haricinde sadece Türk Telekom Arena ve Timsah Arena’da mevcut.

Stadın kapasitesine baktığımızda, toplam koltuk kapasitesin 41.903 olduğunu görüyoruz. Statta 147 locada toplam 1847 loca koltuğu bulunuyor. Tribünlerde 2150 VIP koltuk ve 81 engelli koltuğu yer alıyor. Vodafone Arena’ya 1600 metrekarelik VIP restoran ve lounge alanı ve 350 araçlık bir de otopark planlanmış.

Türkiye’nin ilk akıllı stadı Vodafone Arena bütün bu özellikleri ile gerçekten heyecan verici bir stat olacağa benziyor.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir