Ücretsiz Telefon Rehberi Yedekleme Uygulaması

Hepimizin belkide en çok önem verdiği konulardan birtanesidir sim ve telefon rehberimizin yedeklenmesi. Olası bir rehber silinmesi durumunda telefonumuza kayıtlı tüm cep numaralarının kaybolduğunu düşünmek bile istemeyiz. Hele bir de o rehberde bir daha asla arayıp bulamayacağımız yıllardır sakladığımız önemli kişilerin telefon numaraları varsa.

O yüzden belli aralıklarla da olsa(hiç yapmamaktan iyidir.) telefon ve sim rehberimizi bilgisayarımıza, harici diskimize veya kişisel mail hesabımıza yedeklemek bizim en büyük yararımıza olacaktır. Ne demişler yedekleme hayat kurtarır! Hem de o kadar kolay bir kaç işlemle bunu gerçekleştireceğiz ki bu kadarcıymıydı ya? diyeceksiniz.

Telefon rehberi yedeklemek neden önemli?

Günlük hayatta hepimizin başına gelebilecek olası durumlardan birisidir telefon rehberinin bir anda silinmesi. Telefonunuza bir virüs bulaştığında ya da cihazınızın herhangir bir arızası olduğunda garanti firmasına gönderdiğinizde cihaza format atıp geri gönderirler. Yani tamamen sıfırlarlar. İçinde kayıtlı ne kadar telefon numarası varsa hepsi geri dönmeyecek şekilde kaybolur. Biz de böyle kötü bir durumun yaşanmaması açısından önceden tedbirimizi almalıyız ve telefon rehberimizi belli aralıklar ile yedeklemeliyiz.

Yedeklediğimiz dosyayı güvenli bir ortamda saklamamız gerekir. Aksi halde rehberinizde yer alan numaraların üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesini eminim istemezsiniz.

SIM ve Telefon rehberi ayrı ayrımı yedeklenir? Neden?

SIM kartımızın kafızasına göre belli bir sayıya kadar numara saklama özelliği vardır. Bu sayı ortalama 250 civarıdır. Eğer sim kartınız dolduysa kaydettiğiniz numaralar telefon hafızanızda saklanır ve siz sim kartınızı farklı bir cihaza taktığınızda telefonunuza kaydettiğiniz numaralar farklı cihazda görünmez.

Bu yüzden yedekleme yaparken hem sim hem de telefon hafızasında bulunan tüm numaraları ayrı ayrı yedeklemek gerekir. Bu kısım çok önemlidir lütfen atlamayın! Sonra neden bütün numaralarım gelmemiş demeyin?

Telefonumdaki tüm numaraları hızlı bir biçimde nasıl yedeklerim?

Şimdi adım adım iOS (iPhone’lar için) ve Android cihazlar için ayrı ayrı linklerden uygulamayı indirip cihazımızdaki numaraları nasıl yedekleriz ona geçelim;

  • Öncelikle uygulamayı iOS cihazlar için buradan, Android cihazlar içinse buradan indirip cihazımıza kuruyoruz.
  • Daha sonra kurduğumuz My Contacts Backup isimli uygulamayı cihazımızda çalıştırıyoruz.

  • Karşımıza yukarıdaki gibi ekran çıkıyor. Bu ekranda uygulama otomatik olarak cihazı tarıyor ve ne kadar telefon numarası kayıtlıysa size o rakamı gösteriyor.

  • Yedekle butonuan dokunmanızla otomatik olarak numaraları yedekleme işlemi başlıyor.

  • Yedekleme işlemi bittikten sonra mail adresinize veya cihazınıza yedeklemem .vcf uzantılı dosyayı indiriyorsunuz. Şimdi tütün numaralarımız yedeklenmiş olduve tek bir dosyada topladık.

Yedeklediğim numaraları cihazıma tekrar nasıl yüklerim?

Yedeklediğiniz numaraları cihazına veya farlı bir cihaza geri aktarmak için ister uygulamayı tekrar yükleyip Import seçeneğinden dosyamızı seçip içe aktarıyoruz. Ya da rehber ayarlarından İçe Aktar seçeneğine gelip mail adresimizden indirdiğimiz dosyayı referans gösterip tüm numaralarımızı sorunsuz bir şekilde içe aktarıyoruz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir