Telefonu kumanda olarak kullanma

telefonu-kumanda-olarak-kullanmakAkıllı telefonların özellikle son dönemde sıkça kullanılması ilginç teknolojik yenilikleri de beraberinde getiriyor.Bunlardan en popüler olanı ise akıllı telefonlarımızı kumanda olarak kullanmamız oluyor.Kendim de bizzat bu teknoloji çılgınlığından halen yararlanmaktayım.

Ben HTC One M8 akıllı telefonum ile LG 42LA620S smart tv mi kumanda niyetine kullanabiliyorum.Bunu sizde android cihazınız ile basitçe gerçekleştirebilirsiniz.Özellikle evde kumanda savaşı yaşanıyorsa bu teknoloji sayesinde her zaman bir adım önde olabilirsiniz ve savaştan kazanan siz çıkabilirsiniz!

Android telefonunuzu kumanda olarak kullanmak için;

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum, konuyu yanlış anlayanlar var.Android cihazınız ile her televizyonu kontrol edemezsiniz.Televizyonunuzunda mutlaka akıllı yani smart tv olması gerekir ki cihazınızı sorunsuz algılayabilsin.Ben bu yazımda size LG örneği vereceğim.

 • Cihazınızın içinde yer alan TV uygulamasını çalıştıyoruz.
 • Hiç kurulum yapmadıysanız karşınıza “Uzaktan Kumanda Kurulumu” seçeneği çıkacaktır.Basıyoruz ve ilerliyoruz.
 • Daha sonra bize televizyonumuzun markasını ve modelini tanımlamamızı isteyecek.Bu kısımlarıda seçip ilerliyoruz.
 • Buraya kadar sorunsuz ilerlediysek son aşamada bizden televizyonu kapatmamızı isteyecek ve telefonumuzun ekranının birden kumanda görüntüsüne büründüğünü göreceksiniz.Testimiz sorunsuz yaptıksak, yani televizyonumuz kapandıysa işlem başarılı demektir.

Telefonu doğru test etmek için üst kısmını aynı bir kumanda gibi televizyona doğru tutmamız gerekiyor.Aksi halde cihazımızı algılamayabilir.Kurulum esnasında veya ayarlar bakımından sorunalr yaşıyorsanız yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz.

Telefonumun kumanda olarak görüntüsü;

telefonu-kumanda-olarak-kullanmak

 

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

3 Comments

 1. Kerem Atkın says:

  Uygulama hangi televizyonlar ile uyumlu? Bir de ios cihazımı bağlayabilir miyim?

  1. barisdgn says:

   Tüm Smart Tv’lerde bu işlemi yapabilirsiniz.iOS cihazınız ile de App Store’da yer alan uygulamalar ile televizyonunuzu kontrol edebilirsiniz.

 2. Ersin says:

  Ben televizyonu internete bağlayamıyorum
  İnternetsiz kumanda olarak nasıl kullanabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir