Site hızının SEO’ya etkisi nelerdir?

Bir web sitesine sahipseniz ve sitenize fazla sayıda ziyaretçi çekmek istiyorsanız bir çok konuya özen göstermek zorundasınız. Bunların başında ise sitenizin hızı gelmektedir.

Site hızına etki eden bir çok neden vardır. Bunlar; sunucu, sitenizde yer alan çok fazla kod sorgusu, sitenizde yer alan yüksek boyutlu resimler vs. gibi. Eğer sitenizin geç açılmasından ya da açıldıktan sonra görsellerin geç yüklenmesinden şikayet ediyorsanız, biraz önce saydığım problemlerden birisi başınıza gelmiş olabilir.

Önce isterseniz tüm problemleri bir yana bırakalım ve sitenizin hızını test edelim. Web sitenizin hızını doğru ve güvenilir bir biçimde test etmek istiyorsanız size Google’ın hız testi uygulaması olan Google PageSpeed Insights‘ı tavsiye edeceğim. Bağlantıya tıklayarak sitenizin hızını test edebilirsiniz.

google-sitehizi

Test bittikten sonra size sitenizin hızına göre bir 100 üzerinden puan sunuluyor. Bu puan eğer düşük çıkarsa sitenizi yavaşlatan sebepleride analiz edip size problemleri sunuyor ve bu problemleri nasıl gidereceğinizi de söylüyor.

Konunun SEO’ya etkisi ne diye soracak olursanız, öncelikle Google gibi dünya devi arama motoru böyle bir uygulamayı kullanıcıları sunmuşsa zaten seo açısından site hızına önem verdiğini bize gösteriyor.

Günümüz SEO istatistiklerini inceleyen insanlar ortalama 3 saniye içerisinde açılmayan sitelerin kullanıcılar tarafından terk edildiğini söylüyorlar. Yani bizim sitemizin 3 sn.’den daha erken açmamızı sağlalamız lazım. Bunun için sitemizi oturup analiz edip hataları gidermek için uğraşmamız gerekiyor.

Daha hızlı açılan bir web sitesi, hem ziyaretçilerinizi sıkmayacaktır hem de arama motorları tarafından geç açılan sitelere göre daha fazla sevilecektir.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir