iPhone Batarya Ömrü Uzatma İpuçları

Geçtiğimiz yazılarda sizlere bataryası en uzun süre dayanan akıllı telefonlardan bahsetmiştim. Bu yazımda ise iPhone cihazınızın bataryasının %3040 civarı daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak bazı ipuçlarından bahsedeceğim. Aşağıdaki ipuçlarını iPhone cihazlarınıza uygulayarak pil tüketiminden kar edebilirsiniz.

iPhone ile batarya ömrünü uzatmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Ekran Parlaklığı: Öncelikli olarak bir cep telefonu bataryasını en çabuk bitiren etkenlerden biri ekran ışığı ya da parlaklığıdır. Gündüz dışarıda iken haliyle ekran ışığını açmamız gerekir. Ancak akşam vakitlerinde bu ışığı minimum düzeye indirmeliyiz. Bir cep telefonunun ekran ışığı %35-40 arasında pil tüketir. Bunu göz önüne aldığımızda ilk sıraya bunu koyma yanlış olmaz.

En güncel yazılımı kullanın. Cep telefonlarında son sürüm yazılımları yüklemek önemlidir. Bu yazılımları mutlaka telefonumuza yüklemeliyiz. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneklerine girerek mevcut güncel yazılım olup olmadığını kontrol edebiliriz. Eğer güncel yazılım var ise Wifi ile bunu indirmemiz yararımıza olacaktır, çünkü yazılım boyutları yüksek mb’larda olabilir.

En son iPhone yazılımı olan iOS 9 ile işletim sistemi bundan böyle daha az yorulacak ve pil tüketim ömrü bir o kadar uzayacak. Apple iOS 9 ile iPhone’ların şarj problemlerini azaltmayı amaçlıyor.

Wifi’yi Kullanın: İnternete bağlanırken mümkün olduğunca wifi ile bağlanın. Wifi ile bağlanmak, 3G ile bağlanmaya göre batarya ömrünü uzatır ve daha az batarya tüketimi sağlar. 3G ile internete bağlanmak isterken telefon operatöre defalarca bağlanmaya zorlanır ve cihazınızı bir o kadar yorar. Wi-Fi ile bu işleme son verir, hem daha hızlı internete bağlanırsınız hem de şarjdan kar edersiniz.

Ayarlarınızı Optimize Edin: Sürekli kullanmadığınız uygulamaları kapatın. Örneğin konum servisleri ve 3G yi kapalı tutun. Mail vb. uygulamaları manuel olarak alın. Bunu yaptığınızda arka planda uygulamalar otomatik olarak çalışmayıp, daha az pil tüketimi sağlanmış olacaktır.

Şarj Ederken Dikkat: Doğru bilinen yanlışlardan biri telefonu şarja takmak için pilin sonuna kadar tüketilmesi gerektiği yanlışıdır. Bu hatalı bir yöntemdir. Telefonunuzu şarj etmek için pilinizi sonuna kadar tüketmeyi beklemeyin. Bilakis bu pil ömrünüzü kısaltmaktan başka bir işe yaramaz. Batarya zayıf uyarısını gördüğünüzde telefonu şarja takabilirsiniz. Çünkü yeni nesil bataryalar sizin korkularınız göz önünde tutularak yapılmaktadır.

Kapsama Alanı Zayıfsa: Eğer şebekeniz zayıf çekiyor yada hiç çekmiyorsa bu durumda daha az pil tüketimi için telefonu uçak moduna alın.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir