iPhone 7 Matte Black Mat yüzey soyulması sorunu

iPhone 7 piyasaya sunulmadan önce siyah renk olarak bizlere iki farklı seçenek sunmuştu. Bunlardan birtanesi Jet Black, diğeri ise Matte Black modelleriydi. Bu siyah renklerin özelliğinin birisinin rengi düz siyah(parlak), diğerinin ise mat olmasıydı. Hatta Apple’dan Matte Black modeli için çizilmeye karşı daha dayanıklı olduğu bile açıklanmıştı ki son dönemde gündeme düşen bu ilginç habere kadar.

Henüz piyasaya sürülmesinin ardından bir kaç ay gibi bir süre geçmesine rağmen iPhone 7 mat siyah soyulma sorunu ile alakalı kullanıcılarından bir çok şikayet gelmeye başladı. Bu şikayet ise mat rengi cihazların yüzeyinin tahriş olması ve kolay soyulması sorunu. Yazının devamında bu sorunla ilgili bir kaç görsel de paylaşacağım.

iPhone 7 mat siyah kullanıcıları mobil iletişim forumlarında bu sorunu çokça kez dile getirmeye başladı. Hatta kullanıcıların en çok şikayet ettiği konu ise cihazın ücretinin bu kadar yüksek olmasına karşılık yüzeyinin bu kadar kolay soyulabilmesi ve Apple’ın son serisi olmasına rağmen çok kötü bir görüntü ortaya çıkması.

Kişisel görüşüm ben de iPhone 6 kullanıcısıyım fakat iPhone 7 gibi yüksek ücretler ödenip alınan cihazda bu kadar gözle görülür bir hata olacağını tahmin etmezdim. Üstelik bunu yapan dünyaca ünlü Apple firması.

Kullanıcılar cihazlarının koyal tahriş olmasıyla yaşadığı şokun ardından bir şok da yüzeyi soyulan cihazların garanti ve değişim kapmasına girmemesi oldu. Apple, yüzeyi tahriş olan cihazların garanti kapsamı çerçevesinde donanımsal bir sorunu olmadığından cihaz değişimi yapılmayacağını söylüyor. Bu durum kullanıcıların daha da huzurunu kaçırıyor.

Bundan sonraki süreçte Apple’ın tavrı nasıl olur bilmem fakat eğer bu kadar yüksek ücretler ödenip satın alınan cihazlarda bu tarz basit sıkıntılar yaşanmaya devam ederse, ve Apple bunu desteklemezse ileriki dönemlerde satışların bir kısmını etkiler diye düşünüyorum.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir