Https Sitelere Giriş Sorununun Çözümü

Https sitelere girişlerde problem yaşıyorsanız ve tarayıcınızda sayfa götüntülenemiyor mesajı ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınızda bir kaç güvenlik ayarı ile oynayarak bu sorunu nasıl ortadan kaldırabiliriz biraz ondan bahsedeceğim. Öncelikle Http ve Https ile arasındaki fark nedir onu izah edelim. Http tüm web sitelerin ana protokol uzantısıdır. İnternet dünyasında bulunan tüm web siteleri Http protokolü ile başlar.

Fakat aralarından bazıları, SSL yani güvenlik paketi işlenmiş web sitelerine girişlerimiz Https ile gerçekleşir. Https olarak başlaması sitenin daha güvenilir olduğunu ve web sitesinde barındırdığımız kişisel bilgilerin, (bu hesap banka vs. olabilir.) güvenlik altına alındığını ve korunduğunu temsil eder.

Bilgisayarımızda yer alan güvenlik ayarlarından dolayı bazı tarayıcılar bu sitelere girişleri otomatik olarak engellemektedir. Biz şimdi bir kaç adım izleyerek Https sitelere nasıl erişebiliriz ona bakalım.

1. Adım:

Windows güvenlik duvarı ve Firewall’larınızı kapatacağız.

Uygulama:
  • Başlat / Denetim masası menüsüne giriş yapın.
  • Sistem ve güvenlik seçeneklerinden , Windows güvenlik duvarı seçeneğine girin.
  • Açılan sayfadan Windows Güvenlik Duvarı’nı etkinleştir veya devre dışı bırak menüsüne girin.
  • Windows güvenlik duvarı’nı kapat seçeneğini işaretleyin.
  • Bütün ayarları yaptıktan sonra Tamam’a tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

2. Adım:

Denetim masası / İnternet seçenekleri‘ne giriş yaparak Güvenlik sekmesi altında bulunan güvenlik düzeyini düşürerek tekrar deneyebilirsiniz.Son olarak aynı ayarlarda bulunan “Gizlilik” sekmesinden bağlanamadığınız siteleri güvenli sitelere ekleyerek tekrar deneyin.Umarım sorun çözüşmüştür!

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir