Adobe Photoshop programına yeni font yükleme

Tasarımcıların ve tasarımcı adaylarının sadece ülkemizde değil tüm dünyada en yaygın kullandığı fotoğraf düzenleme programlarının en başında gelen Adobe Photoshop programına font tanımlama işi aslında basit bir işlemden ibarettir.Fakat bu basitlik kavramı kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı bu yazımda size Adobe Photoshop programına font nasıl yüklenir? sorusunun cevabını sunacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Adobe Photoshop programını sistemimize ilk kurduğumuzda ve çalıştırdığımızda bize bilgisayarımızda yükle standart fontları sunar.Siz kendi tasarımlarınızda kendi fontunuz veya herhangi bir özel font kullanmak isterseniz bu fontu sisteminize yüklemeniz gerekmektedir.

İnternetten güzel ve modern bir font ile karşılaştınız ve bunu tasarımlarınızda kullanmak istiyorsunuz.Öncelikle fontun sahibinin emeğine saygı bakımından fontu satın almanızı tavsiye ediyorum.Bu fontu satın aldığınızı varsayarak bilgisayarınıza indirdiniz ve Adobe Photoshop’a aktarmak istiyorsunuz.Bunu üç aşamada gerçekleştirebilirsiniz;

1. Aşama: 

  • Öncelik ile Bilgisayar‘a tıkladıktan sonra C sabit sürücüsüne giriş yapıyoruz.
  • Daha sonra ise, o bölümde yer alan Windows adlı klasöre tıklıyoruz.
  • Ve yazı tipimize ait dosyayı, Windows klasöründe yer alan Fonts veya Yazı Tipleri adlı klasöre ekliyoruz.(Kopyala-Yapıştır yöntemi.)

2. Aşama:

  • Başlat – Denetim Masası – Yazı Tipleri içerisine indirdiğimiz fontu ekliyoruz.

3. Aşama:

  • İndirdiğiniz font dosyasına sağ tıklayıp Yükle derseniz otomatik olarak yukarıda belirttiğim işlemin aynısını gerçekleştirecektir.Bu işin en kısayoludur.

Önemli Not: Yukarıda belirtilen işlemleri yapmadan önce Adobe Photoshop programınızın çalışır vaziyette olmamasını tavsiye ediyorum.Eğer Adobe Photoshop programınız çalışır vaziyette font yükleme işini yaparsanız program fontları tanımlamayabiliyor.Adobe Photoshop programınızı yeniden kapatıp açtığınızda yüklenen fontların programa entegre olduğunu göreceksiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir