Google PageSpeed Insights ile sayfa hızınızı test edin

Google’ın webmasterlar için geliştirdiği bir çok proje var fakat benim aralarından en çok sevdiğim uygulamalardan birtanesi Pagespeed Insights. Nedir bu Google Pagespeed Insights?

Bildiğiniz gibi google seo açısından artık sayfa açılış hızına oldukça önem veriyor. Web siteniz insanlar girdiğinde 5-6 sn. den fazla bekleyip açılıyorsa otomatik olarak seo puanınıza bu durum eksi olarak yansıyor. Çünkü insanlar artık veriye o kadar rahat ulaşabiliyorlar ki site açılışı ne kadar geç olursa sayfa açılmadan daha siteyi terk etme olasılıkları o kadar çok artıyor.

Bunun sebebi sizin sitenizden başka internette onbinlerce kaynak olması ve siz olmazsanız başka bir siteden aynı bilgiye erişmesi çok hızlı gerçekleşiyor.

Bu yüzden sitenize özen göstermeniz ve arada da olsa analiz etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Google’ın bir servisi olan Pagespeed Insights ile sitenizin açılış hızını ölçebilir, uygulamanın size sunduğu 100 üzerinden verdiği puanlamaya göre hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

Sitenin en iyi yanlarından birtanesi ise sitenizin açılışını yavaşlatan sebepleri adım adım size sunması ve ne gibi bir iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz bunun hakkında tavsiyelerde bulunması. Eğer siteniz Google’ın kriterlerine uymuyorsa size tavsiyem mutlaka onun sözünü dinleyin ve dediklerini harfi harfiyen yapın. Yararını zamanla göreceksiniz.

Sitenizin hızını test etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir