YouTube Android Uygulaması Arkaplanda Nasıl Çalışır?

YouTube bildiğiniz gibi dünyanın en popüler sitesinden birtanesi. Hatta o kadar popüler ki artık insanlar film veya dizi bile izlemek için film&dizi sitelerine girmek yerine YouTube’dan videoyu izlemeyi tercih ediyor.

YouTube, Google ile birleştikten sonra bir video izleme sitesinin yanı sıra, artık kullanıcılar tarafından çeşitli ticari amaçlar içinde kullanılmaya başladı. Bunun başında büyük elektronik firmaları yaptıkları ürünleri YouTube kanallarında paylaşarak ekstra ticari kazanç elde etmeyi hedefliyor.

Bu kadar büyük bir dünya olmasının yanı sıra son zamanlarda android uygulamasında bizlere yaşattığı ufak ama bir o kadar önemli sıkıntısından bahsedeceğim.

YouTube, android uygulaması ile video seyrederken malesef cihazımızda başka bir işlem yapamıyor olduk. Örneğin YouTube android uygulamasından bir müzik açtınız, o müziği dinlerken farklı uygulamalarda dolaşmak için uygulamayı arkaplanda çalıştırmak istediğinizde malesef bu mümkün olmuyor.

Yani ne yazık ki YouTube’un android uygulamasında herhangi bir video izlerken başka bir işlem yapamıyoruz. Yapmak istediğimiz zaman video yarıda kesiliyor ve kapanıyor.

Bunu önlemek uygulama geliştiricilerinin elinde olan bir konu. Şu an için bir sonraki uygulama güncellemesine kadar herhangi bir şey yapamasakta size önereceğim YouTube’a benzer alternatif bir uygulama ile bu sıkıntıdan kurtulacağız.

FireTube uygulaması ile arkaplanda işlemlerinize devam edin.

FireTube isimli uygulama ile YouTube kanallarında aramalar yaparak videolarımızı izlemeye, şarkılarımızı dinlemeye devam edebiliyoruz. YouTube’da olan arkaplanda çalışmama sorunu bu uygulamada yok. FireTube uygulamasını cihazınıza yükleyerek hem müzik dinleyebilir, hem de diğer sosyal medya platformlarında dolaşmaya devam edebilirsiniz.

Uygulamayı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak android cihazınıza yükleyebilirsiniz.

FireTube Uygulaması APK

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

2 Comments

  1. Akın Göktürk says:

    Youtube şu an Amerika’da kullanılmaya başlayan, arka planda müzik çalmayı destekleyen bir uygulama çıkardı. Fakat aylık kullanım ücreti 10 dolar. Eğer video yerine sadece ses olması işinize yarayacaksa play storedan “Smu Music” diye bir uygulama var o indirilebilir. Bedava bir uygulama(en azından şimdilik). Hem arka planda çalıyor hem de internet kotasından az götürüyor. İphone için app storeda Smu’yu arattım bulamadım, sadece androidi var galiba. Ben aşağıdaki linkten indirdim.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smu.player

    1. Baris D says:

      Teşekkürler Akın bilgi paylaşımın için. Bence çok güzel bir alternatif olmaya aday.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir