NASA, Güneş’in 5 yıldaki hareketini 3 dakikalık videoda birleştirdi.

NASA, Güneş rasathanesi olan Solar Dynamic Observatory’nin 5. yıldönümü şerefine harika bir video yayınlayarak büyük sürpriz yaşattı. Güneş’in kendi ekseni etrafında dönüşünü çekimleyerek tam 5 yılda güneşin ne tür hareketler gerçekleştirdiğini ve hangi renklere büründüğünü hızlı çekimde sergiledi. Bu çekimler tam 1.826 güne denk geliyor.

Haziran 2010’dan Şubat 2015’e güneşin hareketliliklerini yakalayan bu görüntüler sayesinde Güneş’e dair bilgilerimiz hayli çoğalacak. Orada gerçekleşen patlamaları, Güneş lekelerini, koronal yağmurları tüm berraklığıyla bu videoda izleyeceğiz.

Videoda gördüğünüz Güneş’in renk değiştirmesi, Nasa’ya göre buna aşırı morötesi, morötesi ve görünür ışığın farklı dalga boyları neden oluyor.

İşte o muhteşem görüntüler;

Hateketleri daha yakından incelemek istiyorsanız bu videoyuda izlemenizi tavsiye ediyorum.


Bu yazımı sonlandırıyorum fakat isterseniz bir önceki yazım olan Telefonu kumanda olarak kullanma başlıklı konuda yer alan "android cihazı kumanda olarak kullanma, android smart tv bağlantısı ve htc one m8 lg bağlantısı terimleri hakkında kaliteli bilgiler bulabilir, arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin