Footer alanı SEO için neden önemlidir?

Uzun zamandır seo” target=”_blank”>SEO konularında makale yazmaya ara vermiştim. Biraz önce makale yazma hevesi ile bilgisayarın başına oturduğumda aklıma gelen ilk şey hakkında yazı yazmak istedim. O da footer alanlarının seo bakımından ne denli önemli olduğu veya olmadığıydı.

Footer bir web terimidir ve web sitesinde “alt kısmı” ifade eder. Genelde web sitesinin en alt bileşenlerinin veya site ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı bölümlere deriz. Sitede genelde tek değişken olan kısım içerik kısmıdır.

Footer gibi alanlar sitede sabittir ve tüm alt sayfalarda görünür.Buraya ekleyeceğimiz bir link veya yapacağımız herhangi bir güncelleme sitedeki tüm alt birimleri etkiler.Bu yüzden SEO çalışmalarından bazıları footer bölümğne yapılır.

Yazımın başlığındaki sorunun cevabına gelirsek, Footer alanları SEO için yukarıda bahsettiğim olaydan ötürü önemlidir. Örneğin, footer alanına ekleyeceğiniz önemli bir link, tüm alt birimlerde yer alacağından, SEO açısından bir link değişimi vs. yapmak isterseniz bu alanı kullanmanızı tavsiye ederim. Kendi sitenizin linkini de başka bir siteye eklettirmek isterseniz karşı sitenin footer alanından yararlanabilirsiniz.

Footer alanını site içi bağlantılar ile de süslemek, SEO açısından faydanıza olacaktır. Örneğin sitenizde yer alan kategorileri veya önemli yazılarınızı bu alanda göstererek, diğer tüm alt sayfalarınıza backlink sağlayabilirsiniz.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir