Excel Nerelerde Kullanılır? Excel Kursu Nereden Alınır?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte birçok unsur ve durumda da değişiklikler ve gelişmeler meydana gelmektedir. Günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz birçok olay gelişen teknolojiye bağlı olarak daha değişik yollar ile gerçekleştirilmekte ve daha az zaman harcanmaktadır. Artık kağıtlara defterlere yazmak yerine bu mevcut bilgileri elektronik ortamlarda saklamak daha kolaydır. Yoğun bir tempoda çalışan, kısıtlı zamanı olan bireyler için elektronik ortam büyük bir kurtarıcı niteliğindedir. Bilgisayarlardan oluşturulmak istenilen bir dökümanı düz bir dosya şeklinde oluşturmak ne kadar bireylere büyük kolaylıklar sağlayacak olsa bile, kafa karışıklığına ve yine belirli bir oranda zaman kaybına neden olacaktır. Fakat excel uygulamaları hem daha pratik bir biçimde işlemleri gerçekleştirmeye olanak tanımakta hem de oluşturulmak istenilen tabloların oldukça kısa süre için de meydana getirilmesine olanak tanımaktadır. Excel kullanılarak yapılacak olan bir gelir tablosu, özel hayatta veya iş hayatında yapılan harcamalar, sınavlardan alınan notların listesi, yoklama veya belirli ortamlarda kullanılacak yoklama listeleri ve daha hayatın birçok alanında kullanılan listeleri ve tablolar çok kolay bir şekilde meydana getirilmektedir. Normal bir dosya yöneticisi uygulaması ile veya World uygulaması ile bu listeleri veya tabloları oluşturmak el ile hazırlamaktan daha çok zaman alacaktır. Bu nedenle excel hem daha temiz bir görünüm için hem de zamandan kar etmek için düşünülmeden tercih edilecek bir yöntemdir.

Excel Uygulamasını Daha İyi Kullanabilmek İçin Eğitim Almak Şart

Günümüzde teknoloji ve teknolojiye bağlı olarak kullanılan ürünlerde büyük bir artış olsa bile her alanda bireylerin bilgili olması imkansızdır. Bireylerin hayatlarını daha çok kolaylaştıran ve zamandan tasarruf etmelerini sağlayan küçük bilgisayar uygulamalarını öğrenmek için bilgisayar kursları ve birkaç seanslık seminerler verilmektedir. Excel kursuna gitmek isteyen bir bireyin doğrudan bir bilgisayar kursuna gitmesi gerekmektedir. Hayatımızı her anlamda daha çok kolaylaştıran teknolojiyi ve bu teknolojinin ilk çıkış noktalarından birisi olan bilgisayarı tam anlamı ile öğrenmek ve kısa süre içinde birçok işlemi gerçekleştirmek için bilgisayar kurslarına gidilmesi gerekmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar yalnızca öğrenilmek istenilen içeriğe yönelikte hizmet vermektedir. Fakat bütün bilgilerin aynı anda öğrenilmesi daha yararlı bir seçim olacaktır. Çünkü bilgisayar kullanımı sırasında tercih edilecek olan her bir uygulama bir diğeri ile ufak tefek olsa dahi bağlantılıdır. Bu nedenle bütün programların her detayına kadar öğrenilecek olması kişiye büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Excel daha çok iş dünyasında tercih edilmektedir. Yoğun bir iş hayatı olan insanların zamandan tasarruf etmek için tercih ettikleri bu uygulama el ile tablo oluşturmak ve bu tabloyu biçimlendirirken harcanan zaman ve emeğin ortadan kalkmasına olanak tanımaktadır. Excel’i sahip olduğu her özellikle birlikte kullanabilmek için kaliteli bir eğitim veren bilgisayar kursuna veya bölüm bölüm eğitim veren bir kurumda excel kursu alınması gerekmektedir.

Barış Doğan

2012 yılından bu yana barisdogan.com.tr'de yazar. Beykent Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri / Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. MediaMarkt Türkiye E-Ticaret departmanında "Kullanıcı Arayüzü Kıdemli Uzmanı" olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir